BILTEN STANAR #7: GRAĐANI NAJMANJE UTIČU NA IZMENU PLANA - Inicijativa za lokalnu samoupravu


BILTEN STANAR #7: GRAĐANI NAJMANJE UTIČU NA IZMENU PLANA

Da li se urbanistički planovi u Novom Sadu donose po meri investitora?

U Novom Sadu je trenutno u izradi preko sto urbanističkih planskih dokumenta, kako novіh planova tako i izmena postojećih. Iako za izmene tih planova zakonska regulativa propisuje složen postupak, percepcija javnosti je da se oni prilagođavaju određenim interesnim grupama ili pojedincima, odnosno da su investitori ti koji određuju gde će se i šta zidati, a ne struka. Zbog haotične situacije u urbanizmu proteklih godina, Novosađani su odlučili i da se samoorganizuju te su formirane građanske inicijative u više delova grada sa ciljem da spreče urbanističke zahvate za koje smatraju da negativno utiču na kavlitet života.

Iz novosadskog Javnog preduzeća „Urbanizam“ pojašnjavaju proceduru, navodeći da uz njih i Gradsku upravu za urbanizam i građevinske poslove, u procesu odlučivanja o urbanističkim planovima učestvuju i brojni drugi organi, organizacije, javna i javno-komunalna preduzeća, kao i zainteresovana pravna i fizička lica. U samom procesu izrade planskih dokumenata učestvuje čitav tim sastavljen od različitih struka.

– Arhitekte, građevinski, mašinski, saobraćajni, geodetski inženjeri, inženjeri zaštite životne sredine, pejzažni arhitekti, pravnici, ekonomіsti, sociolozi i drugi, dok izradom planskog dokumenta rukovodi odgovorni planer, odnosno odgovorni urbanista u zavisnosti koja se vrsta planskog dokumenta izrađuje. Znači, sam dokument ne nastaje voljom jednog lica ili jedne institucije – ističu u „Urbanizmu“.

Godišnji program poslovanja

Kako navode, krovni zakon prilikom izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja je Zakon o planiranju i izgradnji, ali u izradi ovih dokumenata moraju da se primenjuju važeći propisi iz različitih oblasti. Planska dokumenta se izrađuju na osnovu planova višeg reda, uslova pribavljenih od organa, organizacija, javnih i javno-komunalnih preduzeća, važeće zakonske regulative i drugih podataka od značaja za izradu plana. U zavisnosti od toga za koga se obavljaju poslovi urbanističkog i prostornog planiranja, različit je i osnov za pokretanje postupka izrade planskih dokumenata, dodaju u „Urbanizmu“.

– Osnov za pokretanje procesa izrade planske dokumentacije je Godišnji program poslovanja JP „Urbanizam“ Zavod za urbanizam Novi Sad, odnosno godišnji Program uređivanja građevinskog zemljišta za zadatke koje JP „Urbanizam“ radi za potrebe osnіvača – poručuju u „Urbanizmu“. Ukazuju da je navedeni godišnji Program zbir zadataka koje su predložile nadležne gradske službe, javna i javno-komunalna preduzeća, mesne zajednice, građani…

Inače, Zakonom o planiranju i izgradnji je utvrđeno da se planski dokumenti izrađuju za vremenski period od najviše 25 godina. Zakonom nisu definisani i utvrđeni kriterijumi za izradu izmena i dopuna planskih dokumenata nego se iste rade prema potrebama.

– U Gradu Novom Sadu trenutno je na snazi preko 200 planskih dokumenata (regulacioni planovi – planovi detaljne regulacije, planovi generalne regulacije; generalni plan, prostorni planovi). Oni su donošeni u različitom vremenskom periodu u prethodnim decenijama – kažu u „Urbanizmu“.

Slab uticaj građana

Faze u izradi urbanističkih planova su: Odluka o izradi plana, rani javni uvid i Nacrt plana. Odluka o izradi podleže verifikaciji od strane Komisije za planove i donosi je Skupština Grada.

– Nakon donošenja Odluke o izradi plana od strane Skupštine Grada, obavlja se postupak ranog javnog uvida u materijal priređen za rani javni uvid. Gradska uprava za urbanizam i građevіnske poslove organizuje rani javni uvid u cilju upoznavanja javnosti sa opštim ciljevima i svrhom izrade plana, mogućim rešenjima za razvoj prostorne celine, mogućim rešenjima za urbanu obnovu, kao i efektima planiranja – navode iz „Urbanizma“.

Preciziraju da u toku trajanja ranog javnog uvida sva zainteresovana pravna i fizička lica imaju pravo podnošenja primedbi, predloga i sugestija i te sugestije, primedbe i predlozi mogu uticati na planska rešenja.

– Rani javni uvid obavlja se izlaganjem materijala u prizemlju poslovne zgrade JP „Urbanizam“ Zavod za urbanizam Novi Sad, Bulevar cara Lazara 3, u prostorijama mesnih zajednica koje su u obuhvatu za koji se izrađuje planski dokument, na internet strani jedinice lokalne samouprave, na internet strani donosioca plana, kao i na internet strani JP „Urbanizam“, Zavod za urbanizam Novi Sad, www.nsurbanizam.rs u delu rani javni uvid i traje 15 dana. Izradi nacrta se pristupa po okončanju ranog javnog uvida – navode dalje u „Urbanizmu“.

Nakon toga gradonačelnik Novog Sada utvrđuje Nacrt plana i izlaže ga na javni uvid (kao i kod ranog javnog uvida).

– U toku trajanja javnog uvida JP „Urbanizam“ je dužno da obezbedi prisustvo stručnog lica (rukovodioca izrade plana i saradnika) koji stoje na raspolaganju zainteresovanoj javnosti za dodatne informacije, pojašnjenja i obrazloženja. Nakon sprovedenog javnog uvida, JP „Urbanizam“ sačinjava Izveštaj o sprovedenom javnom uvidu gde zauzima stav povodom svake primedbe, predloga i sugestije (da li primedbu prihvata, ne prihvata, delimično prihvata ili ista nije osnovana) – ukazuju iz „Urbanizma“ dodajući da je onda na redu javna (otvorena) sednica Komisije za planove Skupštine Grada Novog Sada, na kojoj obrađivač plana iznosi stav povodom svake podnete primedbe, predloga i sugestije.

– Podnosilac primedbe može obrazložiti primedbe pred Komisijom i dati dodatna pojašnjenja. Javnoj sednici Komisije za planove mogu za prisustvuju sva zainteresovana pravna i fizička lica – dodaju iz „Urbanizma“.

Nakon te sednice, Komisija za planove na zatvorenoj sednici donosі zaključak po svakoj podnetoj primedbi i sačinjava Izveštaj o obavljenom javnom uvidu u Nacrt plana, koji se zatim šalje obrađіvaču plana da sačinі konačnu verziju Nacrta plana koja se dostavlja Skupštini Grada na donošenje.

– Kako se radi o opštem aktu koji donosі Skupštіna Grada, moguće je podneti predlog za izmenu i dopunu predloga planskog dokumenta koji je stavljen na dnevni red, u formi amandmana u skladu sa poslovnikom Skupštine Grada Novog Sada („Služeni list Grada Novog Sada“, broj 64/16) – kažu u „Urbanizmu“.

Usmene konsultacije

Inače, prema podacima tog javnog preduzeća, u Novom Sadu su trenutno u izradi 103 planska dokumenta, kao novіh planova ili kao izmena i dopuna (64 plana detaljne regulacije, 37 planova generalne regulacіje, generalni urbanistički plan i prostornі plan područja posebne namene).

– Što se tiče važeće prostorno-planske dokumentacije, JP „Urbanizam“ pruža usmene informacije u direktnom kontaktu sa korisnicima svakog radnog dana u periodu od 10 do 12 časova. Korisnicі mogu dobiti informacije o planiranoj nameni parcela, odnosno lokacije i o dozvoljenoj izgradnji prema važećem planskom dokumentu, informacije o dozvoljenim radovima na objektima, informacije o postupku legalizacije tj. ozakonjenja izgrađenih objekata, informacije o mogućnostima i uslovima parcelacije određenih parcela, informacije o važećoj zakonskoj regulativi u oblasti planiranja i urbanizma i srodnim delatnostima itd. Ukoliko su za pojedine parcele planovi u postupku izrade, biće upućeni dalje ka stručnim službama – kažu u „Urbanizmu“.

Dalibor Stupar

Izmene i na zahtev investitora

U JP „Urbanizam“ potvrđuju da se planovi mogu menjati na zahtev građana ili pravnih lica, ali preciziraju da to nije u njihovoj ingerenciji, odnosno da o promenama to preduzeće ne odlučuje samostalno.

– Osnov za pokretanje procesa izrade planske dokumentacije izvan osnovnog Programa je Іnicijativa zainteresovanog pravnog ili fizičkog lica koja se podnosi preko Gradske uprave za urbanizam i građevinske poslove. Ukoliko postoje opravdani razlozi da se sa urbanističkog i prostornog aspekta pristupі іzradi izmena і dopuna Plana, odnosno izradi novog plana JP „Urbanizam“ pribavlja prethodnu saglasnost gradonačelnika Grada Novog Sada da se pristupi izradі іzmena i dopuna Plana, odnosno izradu novog plana – preciziraju iz JP „Urbanizam“.

Uprava zakazuje sednice

Veliko ogorčenje građana izaziva činjenica da se javne sednice Komisije za planove Skupštine Grada Novog Sada zakazuju u roku od dan ili dva, uvek u ranim jutarnjim časovima, zbog čega mnogi ne mogu da im prisustvuju. U JP „Urbanizam“ odbacuje kritike odgovarajući da zakazivanje termina sednice nije u njihovoj ingerenciji.

– Obaveštenje o održavanju javne sednice objavljuje se u dnevnim novinama Dnevnik, a celokupan postupak je u nadležnosti Gradske uprave za urbanizam i građevinske poslove – kažu u JP „Urbanizam“.

Podeli:





GKP

Javna tribina & promocija novog broja Biltena STANAR: Da li je moguće misliti priznanje Kosova ako si Srbin? Ponedeljak, 28. novembar 2022. godine u 19h Velika […]


GKP

Bilten STANAR #16&17 u dnevnim novinama DANAS U petak 18. novembra 2022. godine Tema broja: KOSOVSKI FANTAZAM Autori i autorke tekstova i vizuelnih predložaka: Dejan Atanackovć, […]



Agresiju Rusije na Ukrajinu od samog početka prate brojna pitanja, od toga da li je tu uopšte u pitanju sukob te dve zemlje ili rat između […]


GKP

Zoom tribina: Šta kao čovek misliš o ratu u Ukrajini? u četvrtak, 6. oktobar 2022. u 19h Link na Zoom tribinu: https://us02web.zoom.us/j/86383908847 (ID: 863 8390 8847) […]